Stowarzyszenie Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (ang. Polish Space Professionals Association, PSPA) zostało oficjalnie zarejestrowane w 2016 roku. Prace wewnątrz Stowarzyszenia rozpoczęły się już jednak w połowie 2014. Początkowo pre-inkubowane przez Fundację „New Space”, PSPA budowało struktury, realizowało pierwsze projekty (m.in. Akademia PSPA i Studencka Konferencja Astronautyczna, która odbyła się we współpracy ze Studenckim Kołem Astronautycznym Politechniki Warszawskiej w październiku 2015) oraz pracowało nad formalnościami związanymi z oficjalną rejestracją. Nastąpiło to 26 września 2016 roku (w ramach ciekawostki: to dokładnie dwa lata po powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej). Od tego czasu coraz aktywniej angażujemy się w budowę sieci kontaktów pomiędzy polskimi profesjonalistami pracującymi w rodzimym oraz zagranicznym sektorze kosmicznym. Pracujemy również nad projektami mającymi na celu popularyzację branży oraz przede wszystkim rozwój kadr w sektorze kosmicznym.
Rosnące grono członków Stowarzyszenia pozwala nam angażować się w coraz bardziej ambitne przedsięwzięcia. Mamy nadzieję, że następne lata przyniosą nam kolejne sukcesy w realizacji naszych statutowych celów i misji. W międzyczasie serdecznie zachęcamy do wstąpienia w szeregi Stowarzyszenia oraz do współpracy osoby i organizacje zajmujące się szeroko pojętą branżą kosmiczną!
Stowarzyszenie ma na celu wspieranie rozwoju sektora kosmicznego w Polsce poprzez stworzenie platformy służącej rozwijaniu sieci kontaktów pomiędzy przedstawicielami sektora, zarówno w kraju, jak i za granicą. Stowarzyszenie jest organizacją non-profit, rozwija się na bazie dobrowolnej i woluntaryjnej pracy jego członków.
Do zadań stowarzyszenia należą w szczególności:
Obecna kadencja zarządu 2022-2025 - od 16.12.2023r.
W PSPA od 2017 r. Marzycielka i idealistka. W PSPA do tej pory odpowiedzialna za działania tj.: warsztaty, serię „Czy wiesz, że…”, networking i spotkania członków, media społecznościowe.
Swoją ścieżkę zawodową rozpoczęła w mikrofirmie swojego taty jako nastolatka. Pracowała też w małych przedsiębiorstwach, korporacji, agencjach rządowych.
Z sektorem związana od 2016 r. W 2020 otrzymała tytuł Nadziei Sektora Kosmicznego.
Uwielbia oglądać seriale. Nic jej tak nie poprawia humoru jak kawa, Pratchett i czekolada.
Do PSPA dołączył w 2019r. Inżynier i edukator, zaangażowany w popularyzację wiedzy o technologiach kosmicznych wśród młodzieży oraz w European Rover Challenge.
Z wykształcenia inżynier lotnictwa i kosmonautyki, zawodowo związany z Boeingiem w dziedzinie oprogramowania lotniczego.
W wolnym czasie najczęściej rusza w drogę – na nogach, na rowerze, w kajaku. Gdyby mógł, przeprowadziłby się w góry z całym swoim rodzinnym miastem – Gdańskiem.
W PSPA od 2018 roku. Od grudnia 2019 roku pełni rolę Skarbnika w Zarządzie PSPA. Z sektorem kosmicznym związany od 2017 roku. Doświadczenie zdobywał zarówno w administracji publicznej jak i związku pracodawców, instytucjach międzynarodowych oraz przedsiębiorstwach.
Obecnie poza PSPA realizuje się jako Business Development Manager w jednej z firm sektora kosmicznego.
W wolnych chwilach uprawia wspinaczkę, jeździ na rolkach lub łyżwach.
Do PSPA dołączył w 2018 r. W PSPA dotychczas dzielił się swoimi spostrzeżeniami podczas DroneTech oraz na grupie Whatsapp. Odpowiedzialny za ucyfrowienie „PSPA” i sprawy obronne.
Z wykształcenia jest internacjologiem – czyli ukończył stosunki międzynarodowe. Związany z branżą obronną i kosmiczną głównie w rolach związanych z rozwojem biznesu.
Obecnie na tymczasowej emigracji w Niemczech. W wolnych chwilach cieszy się z kubka dobrej kawy, M&M oraz książki lub komentarza na Twitterze.
Członek PSPA od 2017 roku. Swoją przygodę z branżą kosmiczną rozpoczął w 2013 roku i od tamtej pory zdobywał doświadczenie w polskich oraz zagranicznych instytutach naukowych i przedsiębiorstwach. W PSPA prowadził warsztaty z inżynierii mechanicznej, a obecnie wspiera organizację wydarzeń z ramienia stowarzyszenia.
Z wykształcenia mechatronik, zawodowo pełni rolę menedżera. Po godzinach ojciec, a gdy czasu starczy chodzi i jeździ po górach we wszystkie pory roku.
Do PSPA dołączył w 2023 r. i od tej pory angażuje się w różnorakie akcje i wydarzenia. Zaczynając od przygotowywania raportów i analiz do organizowania wydarzeń i spotkań. Realizuje się w ten sposób łącząc różne dziedziny i aktywności, ponieważ to właśnie na styku różnych obszarów jest najciekawiej.
Zawodowo specjalizuje się w inżynierii systemów co ponownie wiąże się z łączeniem różnych kompetencji i doświadczeń mogących przynieść nieoczekiwane rezultaty. Przygodę z przemysłem kosmicznym zaczął jeszcze w trakcie studiów odbywając staż w jednej z firm polskiego sektora kosmicznego.
W wolnym czasie lubi biegać po górach, a także zapaść się w fotelu z książką w dłoni.
Obecna kadencja komisji rewizyjnej 2022-2025 - od 16.12.2023r.
W PSPA od samego początku. Prezes Stowarzyszenia w latach 2016-2022.
W PSPA od samego początku, czyli 2016 r. Z radością brała udział w proces zakładania Stowarzyszenia. Trzecią kadencję działa w Komisji Rewizyjnej. Mieszka w Lizbonie i jest ogromnie wdzięczna, że PSPA daje możliwość wspierania rozwoju sektora kosmicznego w Polsce także osobom, które dysponują wolnym czasem tylko okazjonalnie.
Doktor nauk technicznych ze specjalnością w teledetekcji. Zawodowo była związana z sektorem akademickim, Polską Akademią Nauk, sektorem prywatnym, a obecnie pracuje w sektorze publicznym. W Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego jako Project Officer jest odpowiedzialna za operacyjne działanie oraz rozwój usługi Copernicus Maritime Survaillance.
Członek Komisji rewizyjnej od 2019 roku.
W PSPA od 2016 r., czyli od początku – wcześniej zaangażowany również w proces jego zakładania. W Stowarzyszeniu do tej pory zajmował stanowisko Sekretarza Zarządu oraz Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Poprowadził też warsztaty z tematyki wykorzystania technologii kwantowych w kosmosie. Współorganizator spotkań lokalnych w Gdańsku.
Swoją kosmiczną ścieżkę zawodową rozpoczął od programu Young Graduate Trainee w ESA/ESTEC w Holandii. Następnie pracował jako inżynier ds. podsystemu zasilania w OHB System w Bremie. Od grudnia 2017 r. jest kierownikiem ds. rozwoju biznesu w firmie SYDERAL Polska w Gdańsku.
Po pracy lubi być aktywny fizycznie – wraz z drużyną gra w palanta, wycieczki rowerowe.
Z podziałem na kadencje
Prezes Zarządu: Marcin Wygachiewicz
Sekretarz: Kinga Gruszecka
Skarbnik: Oskar Zdunek
Członek Zarządu: Przemysław Radzik
Członek Zarządu: Radosław Gajewski
Członek Zarządu: Tomasz Noga (do 2021/11/09)
Członek Zarządu: Tomasz Siemiński (do 2020/11/27)
Przewodniczący Komisji Rewizyjnej: Tadeusz Kocman
Członek Komisji Rewizyjnej: Helena Łoś Duarte
Członek Komisji Rewizyjnej: Mariusz Kłoda
Prezes Zarządu: Marcin Wygachiewicz
Sekretarz: Tadeusz Kocman
Skarbnik: Artur Łukasik
Wiceprezes Do Spraw Marketingu i Mediów: Kinga Gruszecka (od 22.08.2018)
Wiceprezes Do Spraw Marketingu i Mediów: Agata Kubik (do 21.08.2018)
Wiceprezes Do Spraw Rozwoju: Katarzyna Woroniak (do 31.03.2019)
Wiceprezes Do Spraw Technicznych i Informatyki: Radosław Gajewski
Wiceprezes Do Spraw Prawnych: Tomasz Noga
Wiceprezes Do Spraw Oddziałów Terytorialnych: Katarzyna Lentas (od 22.08.2018)
Wiceprezes Do Spraw Oddziałów Terytorialnych: Sławomir Zdybski (do 21.08.2018)
Wiceprezes Do Spraw Projektów: Tomasz Siemiński
Poniżej umieszczona jest lista dokumentów wraz z załącznikami
Członkowie stowarzyszenia pracują w ramach grup roboczych przedstawionych poniżej
Ideą stojącą za utworzeniem jest regularne studiowanie w ramach Grupy aspektów Safety i Security Bezpieczeństwa Kosmicznego oraz wypracowanie stanowisk PSPA w tym zakresie na potrzeby narodowej, ESA i UE (w procedurach konsultacji). W zakresie tematycznym Grupa zajmuje się m.in. następującymi obszarami:
1. Polityką BK na świecie, Europie i Polsce.
2. Aspektami regulacyjnymi bezpieczeństwa kosmicznego w zakresie prawa, norm zachowania, norm technicznych itp.
3. Zakresem tematycznym BK, bezpieczeństwo w przestrzeni kosmicznej, bezpieczeństwo w relacji do zagrożeń pochodzących z przestrzeni kosmicznej czy kontrybucją systemów kosmicznych do bezpieczeństwa na Ziemi.
4. Zakres programowym rozwoju bezpieczeństwa kosmicznego w Polsce – co i dlaczego powinno być realizowane (co suwerennie, co we współpracy)
5. Rozwojem zdolności dot. bezpieczeństwa kosmicznego – wykrywanie, łagodzenie, odpowiedz aktywna w aspektach safety i security.
6. Rozwojem technologii dot. bezpieczeństwa kosmicznego oraz kierunkami rozwoju.
Grupa została powołana do realizacji celów propagowania technologii kosmicznych wśród jednostek akademickich oraz pomocy polskim studentom i absolwentom w zdobyciu doświadczenia zawodowego w sektorze kosmicznym. Wykorzystując doświadczenie swoich członków grupa współpracuje z instytucjami edukacyjnymi i ośrodkami akademickimi w celu tworzenia treści promujących pracę w sektorze kosmicznym oraz kreowania sylwetek kosmicznych karier.